آرشیو اخبار

شنبه, 30 آذر 1398 ساعت 09:06

رئیس سازمان چای: پرداخت ۹۰ درصد مطالبات چای‌کاران/ مشکلی در فروش چای تولید داخل وجود ندارد

جهانساز گفت: ۳۰۵ میلیارد تومان از بهای برگ سبز معادل ۹۰ درصد مطالبات چای‌کاران واریز شده است.

حبیب جهانساز رئیس سازمان چای کشور در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از پرداخت ۹۰ درصد مطالبات چای‌کاران خبر داد و گفت: بنابر آخرین آمار تاکنون حدود ۳۰۵ میلیارد تومان از مطالبات چای‌کاران پرداخت و ۱۰ درصد مابقی بعد از تخصیص سهم کارخانه‌ها و دولت به حساب چای‌کاران واریز خواهد شد.
او افزود: امسال ۱۲۶ هزار و ۷۵۳ تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۳۴۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از چای‌کاران ۲ استان گیلان و مازندران خریداری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد رشد داشته است.
رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه روند پرداخت مطالبات چای‌کاران با سال گذشته قابل مقایسه نیست، بیان کرد: امسال علاوه بر تسریع در پرداخت مطالبات، رقمی بالای ۶۰ میلیارد تومان بیش از بهای برگ سبز توسط کارخانه‌ها به چای‌کاران پرداخت شد که این امر مربوط به طرح‌ها و برنامه‌های سازمان چای بوده است.
جهانساز درباره آخرین وضعیت فروش چای داخل، گفت: باتوجه به بهبود کیفیت چای، استقبال مردم نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده که همین امر موجب شده دیگر همانند سال‌های گذشته مشکلی از حیث فروش چای در کشور نداشته باشیم.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه حذف تعرفه چای وارداتی تاحدودی بازار چای داخل را تحت تأثیر قرار داده است، بیان کرد: طی ماه‌های اخیر با حذف تعرفه چای تاحدودی بحث فروش تجاری کارخانه‌ها کاهش پیدا کرده است که امیدواریم تدبیری برای این موضوع در سال رونق تولید اندیشیده شود تا قدرت رقابت چای داخل با خارج همچنان حفظ شود به طوری که در سال مزین به حمایت از تولید داخل، شرایط به گونه‌ای نباشد که نگاه‌ها بیشتر به سمت واردات باشد.
او در بخش دیگری از اظهارات خود درباره آخرین وضعیت تسهیلات پرداختی به چای‌کاران، بیان کرد: سازمان چای تسهیلات برای انواع هرس کف‌بر، کمربر و احیاء باغات پیش‌بینی کرده است به طوری که این تسهیلات ارزان قیمت علاوه بر سرمایه در گردش که از طریق صندوق چای در اختیار چای‌کاران قرار می‌گیرد، ۲ بانک دیگر هم تسهیلات ارزان قیمت به چای‌کاران و کارخانه‌های چای‌سازی به منظور هزینه‌های سرمایه‌ای همچون خرید ماشین آلات، عملیات کف‌بر و کمربر و بهسازی و نوسازی کارخانه‌ها با بهره ۴ درصد برای چای‌کاران و ۷ درصد برای کارخانه‌ها پرداخت می‌کند.
رئیس سازمان چای کشور ادامه داد: تاکنون حدود ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات به منظور سرمایه در گردش با بازپرداخت ۱ ساله از طریق صندوق چای در اختیار چای‌کاران قرار گرفته است.
به گفته جهانساز در سال ۹۸ در مجموع ۳۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از طریق صندوق و بانک‌ها به ۷ هزار و ۳۳۶ نفر چای‌کار استان‌های گیلان و مازندران برای عملیات به‌زراعی باغات پرداخت می‌شود که تاکنون در ۴ هزار هکتار نسبت به عملیات به‌زراعی، مدیریت باغات و مکانیزه کردن صورت گرفته است.

صادرات ۴ هزار تن چای از ابتدای سال / افزایش کیفیت مانع رشد صادرات شد
این مقام مسئول درباه آخرین وضعیت واردات چای، افزود: بنابر آمار ۷ ماهه گمرک ۲۹ هزار تن چای وارد کشور شده ضمن آنکه صادرات به سبب وجود برخی مشکلات و توزیع بیشتر در بازار داخل ناشی از افزایش کیفیت به بازار‌های هدف کاهش پیدا کرده به طوری که از ابتدای سال رقمی حدود ۴ هزار تن چای داخلی به بازار‌های هدف صادر شده است.
او مجموع واردات چای در سال‌های گذشته را ۵۷ تا ۵۸ هزار تن اعلام کرد و گفت: باتوجه به مصرف چای و تولید داخل و همچنین میزان واردات پیش‌بینی می‌شود که مابقی این میزان تا پایان سال وارد کشور شود و مشکلی در این خصوص نداریم.
رئیس سازمان چای کشور در پایان درباره آخرین وضعیت نرخ پیشنهادی خرید تضمینی برگ سبز چای در سال زراعی جدید، تصریح کرد: پیشنهاداتی در خصوص نرخ خرید تضمینی چای داده شده و تا جمع‌بندی نهایی نمی‌توان رقمی را اعلام کرد، اما به طور کلی پیشنهاد ما این است که افزایش نرخ از میزان تورم کمتر نباشد تا تولیدکننده در شرایط فعلی اقتصاد رقبت به ادامه تولید داشته باشد هرچند مدیریت واردات و اتخاذ تدابیری برای تعرفه واردات چای به منظور رقابت میان تولیدکنندگان چای داخل و خارج از نرخ خرید مهم‌تر است.
منبع:اگروفود نیوز

خواندن 3259 دفعه

بانک محصولات و خدمات

نزدیک ترین سمینار/نمایشگاه

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری 98 (24 الی 27 دی ماه 1398)

تاریخ شروع: سه شنبه 98/10/24 تاریخ پایان: جمعه 98/10/27 محل برگزاری: نمایشگاه بین‌المللی تهرانآدرس: تهران، بزرگراه چمرانتلفن: 021-21912427 خانم رزاق زاده برگزار کننده : 021-21912427 خانم رزاق زاده وب سایت : http://www.iranagrishow.ir/teh/fa...

چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران سبز تهران 98 (22 الی 24 فروردین ماه 1398)

تاریخ شروع: پنج شنبه 98/01/22 تاریخ پایان: شنبه 98/01/24 محل برگزاری: نمایشگاه بین‌المللی تهران آدرس: تهران، بزرگراه چمران وب سایت: khazareurasia.ir تلفن: 88741913-88760725-021 فکس: 88760725 -021 برگزار کننده : شرکت نمایشگاهی خزر اوراسیا 021-88741913-88760725 ، khazareurasia@gmail.com

ششمین دوره نمایشگاه روزهای سبز بندرعباس 97(15 الی 19 بهمن ماه 1397)

تاریخ شروع: دوشنبه 97/11/15 تاریخ پایان: جمعه 97/11/19 زمان بازدید: 17 الی 22 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی بندرعباس آدرس: بندرعباس- بلوارجمهوری -سه راه جهانبار- محل برگزاری نمایشگاه ها وب سایت: bie-bnd.com تلفن:...

چهاردهمین دوره نمایشگاه گل و گیاه، نهال و تجهیزات گلخانه ای شیراز 97 (1 الی 5 بهمن ماه 1397)

تاریخ شروع: دوشنبه 97/11/01 تاریخ پایان: جمعه 97/11/05 زمان بازدید: 16 الی 21 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی شیراز آدرس: شیراز، شــهرک گلسـتان، بلوار دهخــدا،شــــرکت نمایشــــگاه های بین المللی استان فـارس وب سایت: agropars.com تلفن:...

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری (21 الی 24 دی ماه 97)

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری 97 (21 الی 24 دی ماه 97)   محل برگزاری: محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران تاریخ شروع: جمعه...

«
»

جدیدترین آگهی ها

پربیننده ترین آگهی های اشخاص

پربیننده ترین آگهی های شرکت ها

آمار بازديد

كل بازديد ها 8275641

آماربانک محصولات و خدمات

تعداد 3643 آگهی و 322 مجموعه در بانک محصولات و خدمات وجود دارد.