آرشیو اخبار

چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 07:54

خارجی ها می توانند از بورس کالای ایران، زعفران بخرند

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: خریداران خارجی می توانند با دریافت کد معاملاتی، در معاملات نقدی و آتی زعفران در این بخش از بازار سرمایه حضور یابند.

«حامد سلطانی نژاد» عصر روز- چهارشنبه- در آیین راه اندازی معاملات آتی زعفران در بورس کالا افزود: در سال 13۹۵ شاهد معامله ۱۲ هزار گرم (12 کیلوگرم) زعفران در بورس بودیم که این رقم در سال 13۹۶ به ۱۲۱ هزار گرم (121 کیلوگرم) افزایش یافت.
وی اضافه کرد: پارسال نیز بیش از یک میلیون و ۲۶۲ هزار گرم (یک هزار و 262 کیلوگرم) از این محصول در بازار گواهی سپرده کالایی معامله شد که میزان این نوع معامله از آغاز امسال تاکنون به ۲۶۲ هزار و ۵۲۲ گرم (262 کیلو و 522 گرم) رسیده است.
سلطانی نژاد گفت: برای حمایت از بخش کشاورزی، کارمزد این معاملات برای سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس کالا صفر در نظر گرفته شده و کارمزد کارگزاران نیز به ازای معامله هر قرارداد 2 هزار ریال تعیین شده است.
«کشاورزانی که درباره افت قیمت محصولات در زمان برداشت و افزایش عرضه محصول نگرانند، می توانند با ورود به معاملات آتی و فروش محصول به نرخ روز، خود را در برابر افت قیمت ها بیمه کنند».

** معامله یک میلیون و ۳۴۵ هزار و ۹۷۴ قرارداد سکه از آغاز امسال
مدیرعامل بورس کالای ایران به روند رو به رشد معاملات آتی سکه طلا اشاره کرد و افزود: قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالای ایران از سه هزار و 173 مورد به ارزش ۶۱ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۷ به چهار میلیون و ۲۴۶ هزار و ۷۵۴ مورد به ارزش ۶۵۷ هزار و ۹۶۵ میلیارد ریال در سال 1396 افزایش یافت.
وی یادآوری کرد: از آغاز امسال تاکنون نیز بیش از یک میلیون و ۳۴۵ هزار و ۹۷۴ قرارداد سکه معامله شده است.
به گفته وی، ارزش این معاملات ۲۶۸ هزار و ۴۶ میلیارد ریال بود.

** رقابت منفی صادرکنندگان زعفران در بازارهای جهانی
معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در این آیین گفت: پارسال ۳۳۶ تن زعفران در کشور تولید و ۲۳۶ تن از آن صادر شد؛ یعنی ۸۰ درصد زعفران تولیدی، به مرحله صادرات می رسد.
«علی اکبر مهرفرد» ادامه داد: می خواهیم 2 چالش بزرگ بازار زعفران را با همکاری بورس کالای ایران برطرف کنیم. چالش اول به خرد بودن کشاورزان برمی گردد که نقدینگی کافی ندارند و به محض برداشت محصول، آن را می فروشند. به این ترتیب ۹۰ درصد زعفران جهان وقتی روانه بازار می شود که با افت قیمت روبرو شده است و واسطه ها از این فرصت استفاده می کنند.
«چالش دوم، رقابت منفی صادرکنندگان برای فروش زعفران در بازارهای جهانی است که باعث می شود محصول با ارزش ایرانی با نرخ های ارزان به دست خارجی ها برسد».
وی ادامه داد: متاسفانه برخی مشتریان بزرگ خارجی در ایران کارگزار گرفته اند تا آنها با حضور مستقیم در کشور، محصول را با نرخی ارزان از کشاورزان خریداری کنند.
مهرفرد عنوان کرد: پارسال سازمان مرکزی تعاون روستایی ۶۷ تن زعفران خرید تا مانع از افت کاذب قیمت ها و رسیدن سود واقعی به کشاورزان خرد شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد با رونق معاملات نقدی و آتی زعفران در بورس کالای ایران در آینده ای نزدیک به چالش ها پایان داده شود.
آیین راه اندازی معاملات آتی زعفران در بورس کالای ایران عصر امروز با حضور مسوولان وزارت جهاد کشاورزی و بازار سرمایه در تالار معاملات بورس کالا برگزار شد.
قرارداد آتی زعفران تحویل شهریورماه ۱۳۹۷ در حالی از امروز راه اندازی شد که این سررسید تا بیستم شهریور قابل معامله خواهد بود و همه دارندگان کد معاملاتی قراردادهای آتی می‌توانند در این نماد به خرید و فروش بپردازند.
اندازه هر قرارداد ۱۰۰ گرم زعفران رشته ای بریده ممتاز (نگین) به عنوان دارایی پایه و حد نوسان قیمت روزانه زعفران در این معاملات نیز مثبت و منفی سه درصد نسبت به قیمت تسویه روز قبل است.
منبع: ایرنا

خواندن 152 دفعه

بانک محصولات و خدمات

نزدیک ترین سمینار/نمایشگاه

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری (21 الی 24 دی ماه 97)

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری 97 (21 الی 24 دی ماه 97)   محل برگزاری: محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران تاریخ شروع: جمعه...

هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کشاورزی اصفهان 97 (11 الی 14 دی ماه 97)

 هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کشاورزی اصفهان 97 (11 الی 14 دی ماه 97)   محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی اصفهان تاریخ شروع: سه شنبه  97/10/11 (01/01/2019) تاریخ پایان: جمعه 97/10/14 (04/01/2019)وب سایت: isfahanfair.ir...

نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی کشاورزی تاشکند ازبکستان 2018 (30 آبان الی 2 آذر ماه 97)

نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی کشاورزی تاشکند ازبکستان 2018 (30 آبان ماه الی 2 آذر ماه 97)   محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی تاشکند (ازبکستان) تاریخ شروع: چهارشنبه  97/08/30 (11/21/2018) تاریخ پایان: جمعه 97/09/02...

دهمین دوره نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، باغبانی، نهاده ها، آبیاری، آبرسانی، دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی (22 الی 25 آبان ماه 97)

دهمین دوره نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، باغبانی، نهاده ها، آبیاری، آبرسانی، دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی- ارومیه 97  (22 الی 25 آبان ماه 97)   محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی...

هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته ( 15 الی 18 شهریور ماه 97)

هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی دام، طیور و صنایع وابسته - تهران ( 15 الی 18 شهریور ماه 97)   محل برگزاری: نمایشگاه بین‌المللی تهران تاریخ شروع: پنج شنبه  97/06/15(09/06/2018) تاریخ پایان: یکشنبه 97/06/18...

«
»

جدیدترین آگهی ها

پربیننده ترین آگهی های اشخاص

پربیننده ترین آگهی های شرکت ها

آمار بازديد

كل بازديد ها 8079993

آماربانک محصولات و خدمات

تعداد 3646 آگهی و 322 مجموعه در بانک محصولات و خدمات وجود دارد.