آرشیو اخبار

دوشنبه, 18 بهمن 1395 ساعت 08:29

افزایش ۲۰ درصدی ارقام گندم اقلیم سرد

آبیاری تیپ در گندمزارها به ۱۰ هزار هکتار می‌رسد

هرساله مؤسسه‌های تحقیقاتی موظف به معرفی هشت رقم گندم آبی و هفت رقم گندم دیم به کشاورزان هستند که در سال زارعی جاری در ارقام معرفی شده اقلیم سرد ۲۰ درصد افزایش وجود داشته است.
هرساله مؤسسه‌های تحقیقاتی موظف به معرفی هشت رقم گندم آبی و هفت رقم گندم دیم به کشاورزان هستند که در سال زارعی جاری در ارقام معرفی شده اقلیم سرد ۲۰ درصد افزایش وجود داشته است.
مجری طرح گندم با اعلام این خبر گفت: مؤسسه‌های تحقیقاتی با خواست وزارت جهاد کشاورزی و با هدف افزایش کیفی و کمی بذر گندم اقدام به اصلاح و تولید ارقام باکیفیت‌تر و با تولید بیشتر می‌کند.
اسماعیل اسفندیاری‌پور افزود: به‌طور نمونه در سال رزاعی جاری رقم گندم شاهور با پروتئین ۱۲,۲ درصد برای برخی از مناطق خوزستان، جنوب فارس و دشت عباس، رقم گندم مهرگان با پروتئین حدود ۱۴ درصد برای مناطق دیگری از خوزستان و رقم گندم شوش با پروتئین ۱۲.۴ درصد به کشاورازن معرفی شدند که از کیفیت و کمیت بالایی برخوردار هستند.
وی با اشاره به محدودیت‌های منابع آبی در کشور بیان کرد: در حال حاضر سه‌هزار هکتار از مزارع گندم کشور در خراسان رضوی، فارس، بوشهر و هرمزگان زیر پوشش فناوری آبیاری تیپ قرار دارند و هفت‌هزار هکتار نیز در استان فارس در حال اجرا است که در مجموع مساحت زیر پوشش این طرح در مزارع گندم به ۱۰ هکتار خواهد رسید.
به گفته مجری طرح گندم، مجموع سطح زیرکشت گندم در سال زراعی جاری به پنج میلیون و ۸۳۰ هزار هکتار رسیده است که از این میزان دو میلیون و ۸۰ هزار هکتار به گندم آبی و سه میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار به گندم دیم اختصاص دارد.
امسال بیش از ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید شد که بیش از ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از سوی دولت خریداری و بهای آن به‌طور کامل به حساب گندمکاران واریز شد. همچنین سال گذشته حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید شد.
منبع: ايانا

خواندن 164 دفعه

ورود/ثبت نام کاربران

آمار بازديد

كل بازديد ها 7949690

آماربانک محصولات و خدمات

تعداد 3646 آگهی و 321 مجموعه در بانک محصولات و خدمات وجود دارد.

جدیدترین آگهی ها

پربیننده ترین آگهی های اشخاص

پربیننده ترین آگهی های شرکت ها

عضویت در خبرنامه

DMC Firewall is a Joomla Security extension!