آرشیو اخبار

چهارشنبه, 29 دی 1395 ساعت 12:36

آبیاری میکرو و کشت نشایی راهکار نجات کشاورزی از خشکسالی است

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: آبیاری با سیستم میکرو و کشت نشایی بهترین و موثرترین راهکار نجات بخش های مختلف کشاورزی در شرایط کمبود آب و بحران خشکسالی است.

عباس کشاورز در گفت و گو با خبرنگاران در زنجان افزود: از 2 سال گذشته کشت نشایی محصولات و آبیاری آن با استفاده از سیستم میکرو در کشور آغاز شده است.
در مبحث آبیاری تحت فشار، آبیاری میکرو را می شود جدیدترین مقوله دانست که بالاترین بازده آبیاری را دارد.
در طراحی و اجرای این روش ها علاوه بر در نظر گرفتن ملاحظات هیدرولیکی، توجه دقیق به خصوصیات خاک، آب و گیاه و روابط متقابل آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
در سیستم کشت نشایی، به جای کاشت بذر به شکل مستقیم در مزرعه، ابتدا بذرهای مورد نظر در سینی های کوچکی کاشته و پس از رشد ابتدایی به مزرعه منتقل می شوند.
در این نوع از کشت کمترین میزان از مواد خاک و منابع آبی استفاده می شود.
وی با بیان اینکه کشاورزان بیشتر از مسئولان موضوع کم آبی را درک می کنند، یادآورشد: باید به آنان نسخه های عملیاتی برای مقابله با خشکسالی ارائه کرد و برای اجرای آن راهنمایی های لازم را انجام داد.
کشاورز اظهار کرد: از 2 سال گذشته از همکاران مرکز تحقیقات درخواست کرده ایم، محققان بسته های تحقیقاتی را در زمین های کشاورزان اجرا کنند.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: هیچ اعتباری برای اجرای این برنامه اختصاص نیافته است و همه آن بر مبنای کمک داوطلبانه اجرا می شود.
وی با بیان اینکه ارائه بسته های الگوی کشت در مورد کلزا در 8 نقطه کشور آغاز شده است، خاطرنشان کرد: در رابطه با انتقال تکنولوژی در خصوص کلزا حدود چهار میلیارد ریال هزینه کردیم اما مابقی حاصل تلاش کارمندان است. کشاورز ادامه داد: این اقدام را از 2 سال قبل به شکل جدی آغاز کرده ایم به عنوان مثال کشت نشایی برای همه محصولات غیر از گندم، جو، کلزا و سیب زمینی آغاز شده است.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: در هر نقطه کشور این بحث در سطح محدود برای معرفی در دست اجراست.
وی اضافه کرد: هرجا که این نقشه راه اجرا شده، موثر بوده است.
کشاورز ابراز کرد: این یک بسته است که کشت نشایی و آبیاری میکرو را توصیه می کند، موضوعی که در بسیاری از مناطق کشور اجرا شده است.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تاکنون در بیش از 37 هزار هکتار از زمین های جیرفت و کهنوج این سیستم اجرا شده است، گفت: در کل کشور در مورد گندم آبیاری میکرو در 36 هزار هکتار برای نخستین بار، در مورد چغندر قند نزدیک 26 هزار هکتار و در نزدیک 70 درصد زمین های زیر کشت سبزی و صیفی این سیستم اجرا شده است.
وی افزود: استقبال کشاورزان از این سیستم بی نظیر است ولی این جریان باید صنعتی شود چرا که به علت هزینه بر بودن کشت نشایی نمی توان به شکل خرد نشا تولید کرد.
کشاورز یادآورشد: از همه مهمتر اینکه باید این شیوه کشت به شکل بسته عرضه شود تا کشاورز مطمئن باشد که هیچ مشکلی پیش نمی آید.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: در خصوص روش انتقال تکنولوژی، از صاحبان فناوری در خواست یا با آنان قرار داد منعقد می شود تا با کشاورزان به شکل مستقیم در ارتباط باشند.
به گفته وی در زمین های کشاورزی صاحبان تکنولوژی، فناوری خود را به شکل نمونه پیاده و نتیجه آن را به دیگران منتقل می کنند.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: مساله دیگر موضوع معرفی ارقام جدید است که ما گیاه سورقوم، ارزن تاج خروسی، آماران، چغندر علوفه ای و گیاهان جدید را معرفی کرده ایم که بتوانند با کم آبی مقابله کنند.
کشاورز ابراز کرد: ارقام جدید گندم و جو به زمین های کشاورزان انتقال داده شده است و از نظر مکانیزم هم انتظار داریم که وزارت نیرو کنتور حجمی را دقیق نصب کند چون بدون اطلاع دقیق نمی توان کاری از پیش برد.
وی برای حضور در مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه به زنجان سفر کرده بود.

منبع: ايرنا

بازدید 426 بار

بانک محصولات و خدمات

نزدیک ترین سمینار/نمایشگاه

پنجمین همایش بزرگ فرصت های تجاری در حوزه صنایع غذایی (15 الی 19 بهمن ماه 96)

پنجمین همایش بزرگ فرصت های تجاری در حوزه صنایع غذاییهمزمان با برگزاری نمایشگاه غذایی پرادکسپو روسیه   تاریخ برگزاری: 96/11/15 لغایت 96/11/19تلفن تماس: 09196768933 و  09120981985پست الکترونیکی: iranfair1396@gmail.com

دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری - تهران (5 الی 8 اسفندماه 96)

دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری     تاریخ برگزاری: 96/12/05 لغایت 96/12/08 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی تهران مجری: شرکت مدیریت پروژه های نمایشگاهی - تلفن:...

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی ( ماشین آلات ، نهادها و مکانیزاسیون )- مشهد (3 الی 6 اسفندماه 96)

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی ( ماشین آلات ، نهادها و مکانیزاسیون )   تاریخ برگزاری: 96/12/03 لغایت 96/12/06 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی مشهد مجری برگزاری: شرکت مدیریت پروژه های نمایشگاهی  

هفدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست- تهران (2 الی 5 اسفندماه 96)

هفدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست   تاریخ برگزاری: 96/12/02 لغایت 96/12/05 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی تهران

نمایشگاه تخصصی گل و گیاه و گیاهان دارویی- بوشهر (1 الی 4 اسفندماه 96)

نمایشگاه تخصصی گل و گیاه و گیاهان دارویی   تاریخ برگزاری: 96/12/01 لغایت 96/12/04 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی بوشهر  

«
»

جدیدترین آگهی ها

پربیننده ترین آگهی های اشخاص

پربیننده ترین آگهی های شرکت ها

آمار بازديد

كل بازديد ها 7989223

آماربانک محصولات و خدمات

تعداد 3646 آگهی و 322 مجموعه در بانک محصولات و خدمات وجود دارد.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!