آرشیو اخبار

سه شنبه, 28 دی 1395 ساعت 08:14

دو میلیون تن گندم مازاد در ماه‌های پایانی سال صادر می‌شود/ ارزآوری ۶۰۰ میلیون دلاری صادرات گندم دروم برای کشور

صادرات گندم دروم و نرم در هفته‌های آینده افزایش خواهد یافت و با این روند انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میزان صادرات این محصول به مرز دو میلیون تن برسد و ارز آوری بالایی برای کشور به همراه داشته باشد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به آغاز فروش گندم صادراتی در بورس کالا، گفت: از سه میلیون تن گندم مازاد ۵۰۰ هزار تن آن گندم دروم است که با صادرات این رقم حدود ۶۰۰ میلیون دلار ارز وارد کشور خواهد شد.
علی قنبری مقصد گندم صادراتی ایران را کشورهای منطقه ازجمله افغانستان، عراق و عمان عنوان کرد و افزود: با توجه به کاهش قیمت‌ها در بازارهای جهانی و کیفیت قابل قبول گندم دروم کشور به ایتالیا و ترکیه نیز صادر شده است.
وی بیان کرد: هفته گذشته در بورس کالا گندم دروم با نرخ هر تن ۲۲۸ دلار و گندم نرم برای تولید نان با هدف صادرات به قیمت هر کیلوگرم ۷۱۰ تومان به فروش رسیده ‌است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، عرضه گندم در بورس کالا را روان توصیف کرد و ادامه داد: تاکنون هیچ مشکلی درباره گشایش اعتبارات و ضمانت‌نامه‌های بانکی وجود نداشته است و تمامی مراحل روان در حال انجام است.
قنبری از مزیت‌های عرضه کالا در بورس را ایجاد شفافیت و رقابت در معاملات محصولات کشاورزی عنوان کرد و اظهار داشت: معاملات محصولات کشاورزی در بورس براساس رقابت و بر مبنای قیمت‌های جهانی و با تبلیغات و اطلاع‌رسانی های لازم صورت می‌گیرد ضمن اینکه هزینه‌های مربوط به ذخیره سازی و نگهداری محصولات را برای دولت کاهش می‌دهد و این عوامل در نهایت شرایط بازار را به نفع کشاورزان رقم می‌زند.
وی در پایان با اشاره به حضور تازه گندم ایران ایران دربازارهای جهانی، تأکید کرد: گندم ایران تاکنون جایگاهی در بازار جهانی این محصول نداشته است به همین دلیل، صادرات گندم را باید به فال نیک گرفت.
امسال ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید و ۱۱.۵ میلیون آن به‌صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شد. از این میزان سه میلیون تن آن مجوز صادرات گرفته است تا از طریق بورس کالا یا مزایده بین‌المللی یا تهاتر به فروش برسد.
منبع: ايانا

خواندن 120 دفعه

ورود/ثبت نام کاربران

آمار بازديد

كل بازديد ها 7949690

آماربانک محصولات و خدمات

تعداد 3646 آگهی و 321 مجموعه در بانک محصولات و خدمات وجود دارد.

جدیدترین آگهی ها

پربیننده ترین آگهی های اشخاص

پربیننده ترین آگهی های شرکت ها

عضویت در خبرنامه

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd