آرشیو اخبار

یکشنبه, 19 دی 1395 ساعت 12:18

سقوط رتبه جهانی صادرات گیاهان دارویی ایران از ۵ به ۳۲/ فروش گیاهان دارویی ایران با نام شرکت‌های عربی و ترکی

ایران در دهه ۸۰ رتبه پنجم صادرات گیاهان دارویی جهان را به خود اختصاص داده بود، اما در سال‌های اخیر به‌دلیل تشدید تحریم‌ها و بی‌توجهی مسئولان به این گیاهان ارزشمند، ایران به رتبه ٣٢ جهانی سقوط کرده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآوردهای غذایی ایران با اعلام این خبر گفت: در گذشته از ۲۰۰ نوع گیاهان دارویی که در کشور تولید می‌شود ۱۰۰ نوع آن به اروپا و آمریکا صادر می‌شد، اما با تشدید تحریم این تعداد به ۱۰ رقم و کشورهای مقصد صادراتی به چند کشور خاور دور محدود شده است.

جلیل مغازه‌ای بالاترین میزان صادرات گیاهان دارویی را مربوط به زعفران، ریشه شیرین‌بیان، زیره و آویشن عنوان کرد و افزود: زمانی کتیرا ایران بازار بسیار خوبی در اروپا داشت و مشتریان ماه‌ها قبل برای خرید این محصول ثبت سفارش می‌کردند، اما درحال حاضر صادرات کتیرا ایران به اروپا کاملاً متوقف شده است.

وی با بیان اینکه کشورهای اروپا و آمریکا بزرگ‌ترین مراکز خرید گیاهان دارویی هستند، بیان کرد: واردکنندگان گیاهان دارویی این کشورها به تجار ایرانی پیشنهاد می‌کنند که گیاهان دارویی کشور را به دبی یا استانبول بفرستند و از آنجا به نام شرکت عربی و یا ترکی به فروش برسانند تا امکان معامله در شرایط تحریم فراهم شود.

مغازه‌ای در پاسخ به این پرسش که چرا بیشتر گیاهان دارویی از کشور به شکل خام صادر می‌شوند در حالی که با فرآوری آنها ارزش افزوده بیشتری عاید کشور می‌شود، تأکید کرد: مشتریان خارجی گیاهان دارویی ایران معمولاً کشورهای هستند که از صنایع پیشرفته فرآوری دارویی، عطری، ادویه‌ای و آرایشی - بهداشتی برخوردارند و این محصولات را به‌عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌دهند و در نتیجه تقاضای برای خام این گیاهان بیشتر از محصولات فرآوری آنها است.

گفتنی است، ایران از ۱۳ اقلیم موجود در جهان ۱۱ تنوع اقلیمی را دارد و طبق تحقیقات صورت گرفته است بیش از دوهزار و ۳۰۰ گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری، ادویه‌ای و آرایشی - بهداشتی هستند، ضمن آنکه یک‌هزار و ۷۲۸ گونه از این گیاهان به عنوان گیاهان بومی ایران شناخته شده و منحصرا در سرزمین ایران رشد می‌کنند و به‌عنوان ظرفیت انحصاری در کشور محسوب می‌شوند.

منبع: ايانا

 

بازدید 341 بار

بانک محصولات و خدمات

نزدیک ترین سمینار/نمایشگاه

پنجمین همایش بزرگ فرصت های تجاری در حوزه صنایع غذایی (15 الی 19 بهمن ماه 96)

پنجمین همایش بزرگ فرصت های تجاری در حوزه صنایع غذاییهمزمان با برگزاری نمایشگاه غذایی پرادکسپو روسیه   تاریخ برگزاری: 96/11/15 لغایت 96/11/19تلفن تماس: 09196768933 و  09120981985پست الکترونیکی: iranfair1396@gmail.com

دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری - تهران (5 الی 8 اسفندماه 96)

دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری     تاریخ برگزاری: 96/12/05 لغایت 96/12/08 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی تهران مجری: شرکت مدیریت پروژه های نمایشگاهی - تلفن:...

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی ( ماشین آلات ، نهادها و مکانیزاسیون )- مشهد (3 الی 6 اسفندماه 96)

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی ( ماشین آلات ، نهادها و مکانیزاسیون )   تاریخ برگزاری: 96/12/03 لغایت 96/12/06 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی مشهد مجری برگزاری: شرکت مدیریت پروژه های نمایشگاهی  

هفدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست- تهران (2 الی 5 اسفندماه 96)

هفدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست   تاریخ برگزاری: 96/12/02 لغایت 96/12/05 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی تهران

نمایشگاه تخصصی گل و گیاه و گیاهان دارویی- بوشهر (1 الی 4 اسفندماه 96)

نمایشگاه تخصصی گل و گیاه و گیاهان دارویی   تاریخ برگزاری: 96/12/01 لغایت 96/12/04 محل برگزاری: نمایشگاه بین المللی بوشهر  

«
»

جدیدترین آگهی ها

پربیننده ترین آگهی های اشخاص

پربیننده ترین آگهی های شرکت ها

آمار بازديد

كل بازديد ها 7989223

آماربانک محصولات و خدمات

تعداد 3646 آگهی و 322 مجموعه در بانک محصولات و خدمات وجود دارد.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!