آرشیو اخبار

یکشنبه, 19 دی 1395 ساعت 08:48

سقوط رتبه جهانی صادرات گیاهان دارویی ایران از ۵ به ۳۲/ فروش گیاهان دارویی ایران با نام شرکت‌های عربی و ترکی

ایران در دهه ۸۰ رتبه پنجم صادرات گیاهان دارویی جهان را به خود اختصاص داده بود، اما در سال‌های اخیر به‌دلیل تشدید تحریم‌ها و بی‌توجهی مسئولان به این گیاهان ارزشمند، ایران به رتبه ٣٢ جهانی سقوط کرده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآوردهای غذایی ایران با اعلام این خبر گفت: در گذشته از ۲۰۰ نوع گیاهان دارویی که در کشور تولید می‌شود ۱۰۰ نوع آن به اروپا و آمریکا صادر می‌شد، اما با تشدید تحریم این تعداد به ۱۰ رقم و کشورهای مقصد صادراتی به چند کشور خاور دور محدود شده است.

جلیل مغازه‌ای بالاترین میزان صادرات گیاهان دارویی را مربوط به زعفران، ریشه شیرین‌بیان، زیره و آویشن عنوان کرد و افزود: زمانی کتیرا ایران بازار بسیار خوبی در اروپا داشت و مشتریان ماه‌ها قبل برای خرید این محصول ثبت سفارش می‌کردند، اما درحال حاضر صادرات کتیرا ایران به اروپا کاملاً متوقف شده است.

وی با بیان اینکه کشورهای اروپا و آمریکا بزرگ‌ترین مراکز خرید گیاهان دارویی هستند، بیان کرد: واردکنندگان گیاهان دارویی این کشورها به تجار ایرانی پیشنهاد می‌کنند که گیاهان دارویی کشور را به دبی یا استانبول بفرستند و از آنجا به نام شرکت عربی و یا ترکی به فروش برسانند تا امکان معامله در شرایط تحریم فراهم شود.

مغازه‌ای در پاسخ به این پرسش که چرا بیشتر گیاهان دارویی از کشور به شکل خام صادر می‌شوند در حالی که با فرآوری آنها ارزش افزوده بیشتری عاید کشور می‌شود، تأکید کرد: مشتریان خارجی گیاهان دارویی ایران معمولاً کشورهای هستند که از صنایع پیشرفته فرآوری دارویی، عطری، ادویه‌ای و آرایشی - بهداشتی برخوردارند و این محصولات را به‌عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌دهند و در نتیجه تقاضای برای خام این گیاهان بیشتر از محصولات فرآوری آنها است.

گفتنی است، ایران از ۱۳ اقلیم موجود در جهان ۱۱ تنوع اقلیمی را دارد و طبق تحقیقات صورت گرفته است بیش از دوهزار و ۳۰۰ گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری، ادویه‌ای و آرایشی - بهداشتی هستند، ضمن آنکه یک‌هزار و ۷۲۸ گونه از این گیاهان به عنوان گیاهان بومی ایران شناخته شده و منحصرا در سرزمین ایران رشد می‌کنند و به‌عنوان ظرفیت انحصاری در کشور محسوب می‌شوند.

منبع: ايانا

 

خواندن 153 دفعه

ورود/ثبت نام کاربران

آمار بازديد

كل بازديد ها 7949693

آماربانک محصولات و خدمات

تعداد 3646 آگهی و 321 مجموعه در بانک محصولات و خدمات وجود دارد.

جدیدترین آگهی ها

پربیننده ترین آگهی های اشخاص

پربیننده ترین آگهی های شرکت ها

عضویت در خبرنامه

Our website is protected by DMC Firewall!